A/B testování ve WordPressu s využitím Google Experiments
A/B testování je jedinečnou možností, jak vzájemně porovnat výkon více variant jedné podstránky Vašeho webu. Když hovoříme o výkonu, může to pro každého znamenat něco jiného. Pro někoho je metrikou pro měření výkonu doba strávená na stránce, pro někoho vyplnění poptávkového formuláře, e-shopy se zase orientují na počet dokončených objednávek. V praxi testování probíhá tak, že na množině uživatelů, z nichž je každé podskupině nabídnuta jiná varianta vstupní stránky, měříme již zmíněné metriky.
O A/B testování jsem měl mylnou představu, že je jeho konfigurace buď kdovíjak náročná nebo si člověk musí zaplatit drahý plugin. Jelikož se mi podařilo svůj první A/B experiment rozchodit za cca 10 minut a zadarmo, není pravda ani jedno.
Nastavení A/B testování se v prostředí Wordpresu skládá ze dvou částí:
- Nastavení Experimentu v Google Analytics
- Vložení JavaScriptového kódu na stránku předlohy A/B testování.
Nastavení Experimentu v Google Analytics
O Google Experimentech obecně a jejich nastavení je přehledně psáno v dokumentaci Google. Začnete tím, že si otevřete v Google Analytics v sekci Chování záložku Experimenty a zvolíte možnost “Vytvořit experiment” (galerie obr.1). Samotná kofigurace se skládá ze 4 kroků. :
- Nastavíte si název experimentu, metriku, kterou budete sledovat (můžete i více). A podíl návštěvníků, které experimentu podrobíte. (obr.2)
- Nastavíte předlohu, tedy původní stránku webu, se kterou budete chtít poměřovat její varianty. (obr. 3)
- Zvolíte možnost manuálního přidání kódu na stránku předlohy (obr.3). Manuální přidání popisuji níže v tomto článku.
- Zkontrolujete přidání kódu a spustíte experiment.
Manuální přidání JavaScriptového kódu experimentu do stránky předlohy
Je třeba, aby kód experimentu figuroval v kódu hlavičky stránky (mezi tagy <head></head>) pouze na stránce předlohy. Hlavičku můžete editovat přímo z administrace Wordpresu na záložce Vzhled -> Editor, kde vyberete jako stránku k editaci Záhlaví (header.php). Jelikož je ale hlavička pro všechny podstránky vašeho webu společná musíte si vypomoci krátkým PHP úryvkem, který říká, že kód experimentu bude umístěn pouze v hlavičce vybrané stránky:
if ( is_page( 'ID stránky' )) { javascriptový kód zkopírovaný z Google Experiments }
Tento kód umístíte hned za tag ; ve zdrojovém kódu již zmiňovaného souboru header.php. ID stránky zjistíte snadno. Pokud stránku v administraci editujete, ID je číselná položka v URL adrese za řetězcem “post.php?post=”. V mém případě se jednalo o stránku s ID 2.
if ( is_page( '2' )) { <!-- Google Analytics Content Experiment code --><script>// <![CDATA[ function utmx_section(){}function utmx(){}(function(){var k='110749754-0',d=document,l=d.location,c=d.cookie; if(l.search.indexOf('utm_expid='+k)>0)return; function f(n){if(c){var i=c.indexOf(n+'=');if(i>-1){var j=c. indexOf(';',i);return escape(c.substring(i+n.length+1,j<0?c. length:j))}}}var x=f('__utmx'),xx=f('__utmxx'),h=l.hash;d.write( '<sc'+'ript src="'+'http'+(l.protocol=='https:'?'s://ssl': '://www')+'.google-analytics.com/ga_exp.js?'+'utmxkey='+k+ '&utmx='+(x?x:'')+'&utmxx='+(xx?xx:'')+'&utmxtime='+new Date(). valueOf()+(h?'&utmxhash='+escape(h.substr(1)):'')+ '" type="text/javascript" charset="utf-8"><\/sc'+'ript>')})(); // ]]></script><script>// <![CDATA[ utmx('url','A/B'); // ]]></script><!-- End of Google Analytics Content Experiment code -->}
The post A/B testování ve WordPressu s Google Analytics appeared first on mash-up.